У 1998 році в Фландрії був введений аудіологічний скринінг новонароджених. У той час методи дослідження були не дуже точними, і згодом були розроблені нові методики. Реєстрація слухового відповіді на постійний модульований тон - Auditory Steady-State Response (ASSR) є тому прикладом. вона дозволяє отримати більш точні дані, що довела у своїй дисертації Венді Даененс, наголосивши на необхідності рівноваги між ASSR і КСВП.
До 2000 року аудіологічний скринінг новонароджених в Бельгії проводився виключно у дітей з факторами ризику, тільки половина дітей зі зниженим слухом виявлялася на ранній стадії. Друга половина дітей зниження слуху не діагностована до проведення тесту Евінг, який робився в віці 30 місяців. Потім, в 1998 році бельгійська Фландрія ввела універсальний аудіологічний скринінг для всіх новонароджених у віці менше 6 тижнів. Починаючи з цього часу, був розроблений відповідний протокол проведення тесту у всіх новонароджених в дитячих центрах здоров'я у Фландрії, який проводився, в основному, протягом перших місяців життя. Використовуються два неінвазивних методу: отоакустичної емісії (ОЕА) і Слухові викликані потенціали (PEA).
Отоакустичної емісія
Відкрита в 1979 році Давидом Кемпом отоакустичної емісія - це слабкі звукові коливання, які генерує равлик навіть при відсутності стимуляції. Це також є назвою методу, який вимірює слухову функцію, виявляючи стан зовнішніх волоскових клітин. Давид Кемп зауважив, що як тільки вухо стимулюється коротким акустичним клацанням, то через 5-10 мс з'являється відповідний сигнал, названий луною Кемпа (ОАЕ). Тільки люди зі здоровими волосовими клітинами можуть виробляти ОАЕ.
У новонароджених викликана отоакустичної емісія акустичними клацанням є найбільш швидким і безболісним тестом діагностики (менше хвилини на кожному вусі). Отоакустичної емісія реєструється в зовнішньому слуховому проході завдяки зонду, при цьому вухо ізолюється від зовнішніх шумів.
Але цей тест не дозволяє отримати точну інформацію про втрату слуху. Він може говорити тільки про те, що внутрішні волоскові клітини і слуховий нерв функціонують, тест не бере до уваги обробку звуку мозком.
Слухові викликані потенціали
Другий неінвазивний метод полягає в реєстрації слухових викликаних потенціалів головного мозку (PEA). Цей метод вибрала Фландрія для аудіологічного скринінгу новонароджених, в його автоматизованої версії (PEAA).
При цьому встановлюються три електрода, що дозволяють зареєструвати електричну активність на рівні головного мозку у відповідь на звуковий постійний подразник (35 dBnHL), що направляється одночасно в два вуха зі швидкістю 70 раз в секунду. Мікрофон записує реакцію, яка за цим слід. Короткий і різкий сигнал майже повністю активізує базилярную мембрану равлики, одночасно провокуючи розряд слухових нервових клітин. Цей електричний імпульс повинен бути відділений від м'язової активності, наприклад. Якщо новонароджений спить під час тесту, активність м'язів дуже низька. Як і ОАЕ цей тест дає подвійний результат: пройшов тест / не пройшов тест.
"Одна дитина з тисячі має зниження слуху"
Після тесту, фаза діагностики
Якщо дитина не проходить двічі тест, настає другий етап у віці трьох місяців. Результати тесту ОАЕ можуть бути перевірені діагностичним центром, який підтвердить або спростує його результати. Крім того, якщо буде встановлена глухота, повинні бути визначені її природа і ступінь. на третьому етапі у віці шести місяців все об'єктивні діагностичні тести повинні бути проведені знову, і якщо все результати залишаться тими ж, то знову Центр діагностики приступає до підтвердження діагнозу.
Фландрія живе відповідно до декларації "Joint Committee on Infant Hearing" американської педіатричної, яка рекомендує загальний скринінг, а не діагностику, засновану на факторах ризику. Сьогодні цей принцип підтримує більшість західних країн. "Цифри залишаються стабільними останні тринадцять років: одна дитина з тисячі має зниження слуху. Ці показники досягають 1% у недоношених дітей ", - нагадує доктор Венді Даененс з ЛОР відділення медичного центру в Ганті. У новонароджених застосовуються об'єктивні методи діагностики, зокрема, СВП, які вимірюють реакцію у дитини на слухову стимуляцію електродами.
Важлива рання діагностика
На думку фахівця, вкрай важлива рання діагностика. "Діти, навіть якщо вони ще не вміють говорити, видають звуки, - підкреслила вона. - Ця фаза дуже важлива для розвитку мови. нормально чують діти адаптують їх звуки в залежності від мови, якою розмовляють оточуючі. Слабочуючі або глухі діти також видають, і це тільки ускладнює раннє виявлення глухоти. Але вони не знають в якому напрямку розвивати "свою промову". Якщо їм не допомагати, то їх розвиток буде загальмовано".
Рання діагностика дозволяє почати якомога швидше реабілітацію. "Якщо дитина буде відразу спротезірован слуховим апаратом або кохлеарним имплантом, то він зможе практично нормально розвинути свою промову, - підкреслила Венді Даененс. - Якщо його інтелектуальні здібності в нормі, він зможе розвинути мова ".
Метод діагностики КСВП-клацання
Серед аудіологічних тестів СВП дозволяють досліджувати стан зовнішніх волоскових клітин равлика. СВП-клацання дозволяє визначити рівень порогів слуху в обмеженою гамі частот, які, на щастя, відповідають в достатньо хорошій ступеня частотам мови. На відміну від клацання в "звичайному" методі СВП, при якому інтенсивність зафіксована на 35 Дб nHL, СВП-клацання використовує клацання різного рівня звуку. "Метод клацань стосується виключно частот від 1000 до 4000 Гц, уточнює доктор Даененс, якщо у людини спостерігається втрата слуху на 250 гЦ, наприклад, цей метод не дозволяє її виявити. Крім того, інформація про рівень порога слуху необхідна для настройки слухового апарату ". Необхідно визначити значення порогів слуху за даними тональної порогової (поведінкової) аудиометрии.
СВП і ОАЕ це об'єктивні методи: у пацієнта немає ніякої суб'єктивної реакції, немає і суб'єктивного втручання фахівця. Це твердження не стосується СВП клацання, який є об'єктивним методом, що стосується пацієнта, але на жаль, результати настільки тонкі, що лікареві доводиться інтерпретувати деякі точки синусоїди для визначення значення порогів слуху. Щодо простий в разі нормально чують, цей метод дещо складніше для людей з вадами слуху, тут потрібен досвід фахівця, привноситься елемент суб'єктивності. Це одна з причин того, що пошук більш точних об'єктивних методів діагностики триває.
Реєстрація слухового відповіді на постійний модульований тон (ASSR)
Реєстрація слухового відповіді на постійний модульований тон (ASSR), є відносно новим подвійним об'єктивним методом, так як не вимагає ні суб'єктивного участі пацієнта, ні будь-якого суб'єктивного втручання фахівця. Пропонується проводити статистичний алгоритм оцінки результатів. Однак, цей метод не виключає суб'єктивності: як тільки тест проведено, фахівець повинен проінтерпретувати результати (а значить, є певна суб'єктивність).
Метод ASSR реєструють електро фізіологічну реакцію на акустичні стимули на чотирьох частотах: 500, 1000, 2000 4000 Гц. Ці частоти модулюються від 40 до 80 Гц. З новонародженими частіше використовується 80 Гц. Це безліч вимірів дозволяє встановити на яких частотах реакція відсутня, виявити глухоту.
Венді Даененс зайнялася в своєму дослідженні ASSR, як методом діагностики, і вона виявила, що ASSR мають, як переваги, так і недоліки. "Проблема полягає в тому, що відповідь дуже слабкий. шуканий сигнал практично втрачається в фоновому шумі ", - підкреслила фахівець.
Три нестачі ASSR
Венді Даененс виявила три недоліки ASSR. "По-перше, тому що результати дуже тонкі, доводиться проводити кілька заміряних, щоб відокремити сигнал від шуму, а це збільшує статистичний ризик збільшення кількості помилкових позитивних відповідей. Отримані результати вимірювання не можуть бути пояснені, не вдаючись до суб'єктивності ".
По-друге, Венді Даененс піднімає питання ефективності. "Зазвичай, його ефективність достатня в разі нормального слуху. Коли ви знаєте завдяки іншим тестам, що у пацієнта нормальний слух. ASSR іноді дає інший результат ". Причина залишається поки невідомою, але, мабуть, деякі нормально чують люди мають ASSR дуже слабкі, які могли б бути зареєстровані при більш тривалій процедурі.
Третій недолік пов'язаний з глибокою глухотою, при якій відповідь може бути зареєстрований, як це не дивно. "У цьому випадку ми не вимірюємо реакцію равлики, а поруч розташованого органу, що приймає участь в рівновазі, який активується при 500 гЦ, каже вчений. Але сигнал, який ми вимірюємо, не пов'язаний зі слухом ".
Tone-Burst ABR (TB-ABR)
Незважаючи на ці недоліки, Венді Даенненс не відмовляється від ASSR, підкреслюючи наступне: "ASSR мають певне додаткове значення при визначенні частотних порогів слуху для підбору і первинної настройки слухових апаратів. Я б порадила фахівцям включити їх в свої тести, враховуючи всі недоліки ". Існує альтернатива ASSR, яка широко використовується в Північній Америці: Tone-Burst ABR (TB-ABR). "Як і ASSR, це метод вимагає певного досвіду для отримання результату. Але він більш точний, ніж у ASSR ", підкреслила вона.
В Європі є сумніви, хоча використання Tone-Burst ABR зустрічається все частіше. "Канадці використовують цей метод вже 25 років, прокоментувала Венді Даененс. Будь-яке обладнання для реєстрації РЕА можуть виміряти Tone-Burst ABR після простий адаптації класичного протоколу. Тобто метод не вимагає додаткових інвестицій, на відміну від ASSR. А це завжди важливо! ".
Однак, перехід до цього методу вимагає від фахівця напрацювати певний досвід для точної інтерпретації результатів. "Навіть хороший фахівець повинен пропрацювати з Tone-Burst ABR кілька місяців до отримання правильних результатів. Але це варто зробити ", сказала в ув'язненні Венді Даененс.